• klima keşif, klima / kombi bakımı, klima montajıÇalışma Saatleri:
    08.00 - 22.00
  • klima keşif, klima / kombi bakımı, klima montajıWhatsApp Hattı:
    0 532 372 13 31
  • klima keşif, klima / kombi bakımı, klima montajıHacı Kaymak Mah. Şefikcan Cad. Şehit Mehmet Akdemir Sok 5/F Selçuklu /KONYA

Gazprom’u yeni ambargo vurur mu?

Gazprom’u yeni ambargo vurur mu?

ABD’nin Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya yönelik aldığı ambargo kararı Rusya’daki finans, enerji ve savunma sektörlerini etkileyecek. Gazprombank’ı da hedef alan ambargonun, Türkiye ile Avrupa’ya doğalgaz veren ve Gazprombank’ın önemli hissedarlarından olan Rus enerji devi Gazprom’u etkilemesi beklenmiyor. Rus yetkililer, ambargo kararını alan Amerika’nın enerji şirketlerinin ve enerji piyasasının ambargo kararından etkileneceğini belirtti

ABD, Ukrayna’daki kriz nedeniyle Rusya’ya karşı kritik bir ambargo paketi açıkladı. Yaptırımlar, Rusya’nın önemli enerji ve savunma şirketleri ile bazı büyük bankalarını da hedef alıyor.Amerikan Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’daki finansal, enerji, silah ya da bağlantılı materyallerle ilgili kuruluşlara geniş kapsamlı yaptırımların getirildiği bildirildi. Yaptırım getirilen şirketler arasında, Rus enerji devi Gazprom, Rosneft, Gazprom’un mali kolu olan Gazprombank, Rusya’nın ikinci en büyük enerji şirketi Novatek, Rus devlet ekonomik kalkınma bankası Vnesheconombank de bulunuyor. 8 Rus silah şirketi de yaptırım listesinde.

 

Gazda pürüz yok
Milliyet’in edindiği bilgiye göre, Gazprombank’a uygulananABD/AB yaptırımlarının Gazprom üzerinde bir etkisinin olmaması ya da çok sınırlı bir etkisi olması bekleniyor. Rus yetkililere göre Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz satan Gazprom, Gazprombank’ın hissedarları arasında ancak, banka Gazprom’un yatırım projelerinin tek finansman kaynağı değil. Yakın vadede Avrupa’ya yönelik Rus gazı sevkiyatında bir pürüz yaşanması beklenmiyor.

Kendine zarar verir...
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin yaptırımları hakkında “Yaptırımlar bumerang etkisi yaratır. Şüphesiz ABD-Rusya ilişkilerini çıkmaza itecek ve çok ciddi bir zarara yol açacaktır. Kendi enerji şirketlerine büyük zarar verecekler” dedi. Rus yetkililer, Gazprombank’a uygulanan yaptırımların ABD finans piyasaları üzerinde de olumsuz etkide bulunabileceği uyarısı yaptı. Amerikan finans piyasalarında meydana gelebilecek olası bir dalgalanmanın dünyadaki tüm piyasalarında belli oranlarda yansıma bulması bekleniyor.
Gazprombank, Türkiye’de de önemli enerji ortaklıklarına sahip. Doğu Avrupa ve Türkiye’yi önemli yatırım alanları olarak belirleyen Gazprombank ambargo nedeniyle yatırım hedeflerinde küçülmeye giderse bu durum Türkiye’yi de etkilecek.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile