• klima keşif, klima / kombi bakımı, klima montajıÇalışma Saatleri:
    08.00 - 22.00
  • klima keşif, klima / kombi bakımı, klima montajıWhatsApp Hattı:
    0 532 372 13 31
  • klima keşif, klima / kombi bakımı, klima montajıHacı Kaymak Mah. Şefikcan Cad. Şehit Mehmet Akdemir Sok 5/F Selçuklu /KONYA

Kalorifer Tesisatına Antifiriz Koymak Yararlımı?

 

Genellikle kışın hava şartlarından kaynaklanan su borusu donmalarına karşı ve kalroifer tesisatında ısı kaybını önlemek amacı ile kullanılan antifiriz nedir, tesisata antifiriz koymak yararlımıdır? Bu konu genelde herkesin birbirinden öğrendiği araştırmaya gerek duymadığı bir konu. Fakat ısıtma sistemi içerisine koyulacak sıvı dikkat edilmesi gereken bir sıvıdır. Zira bazı kimyasallar ısındığında çok tehlikeli olabilirler. Biz de bu konuya açıklık getirmek adına ve antifirizin neye yaradığını, kalorifere antifiriz konulur mu cevabını vermek için karşınızdayız.

Peteklere antifiriz doldurma fikri aslında araçlarda su donmaması için konulan antifirizden yola çıkılarak başlamıştır. Antifirizin bazı özellikleri vardır, örneğin suyun donmasını ve kaynamasını engelleyebilir. Ya da suda ki ısıyı çok kısa bir süreliğine muhafaza edebilir. Evet bunlar kulağa hoş geliyor ancak verdiği yararın yanında ne kadar zarar verdiği daha önemli. Mesela doktorun hastalara yazmış olduğu ilaçların yararının yanı sıra yan etkileri yani zararları da vardır. Antifiriz de belki kalorifer tesisatı için bir ilaç olabilir ancak zararı yararından daha fazla ise böyle bir ilaç kullanılamaz. Zararlarına gelince birincisi antifiriz kimyasal yapısı itibari ile kombinizde arızaya sebep olur. Çünkü kombide bulunan denge tankı ve eşanjörün bazı kısımlarında açılmalara sebep olabiliyor. Böyle bir durumda büyük maliyetli bir tamir masrafı çıkar ve tasarruf edelim derken daha büyük bir para ödemiş olursunuz. Tabi tüm bunlara ilaveten birde fiyatı var. Bugün 7-8 petekli bir ısıtma sistemine koyulacak antifiriz miktarı en aşağı 80 ile 100 tl civarında tutar. Size yaptıracağı tasarruf ise bir kışta en fazla 40 tl civarında olur. Aslında faturaya etkisi yok denecek kadar azdır. Fakat söylentileri gerçek sayarsak bu rakamlara ulaşırız. Birde kalorifer tesisatınızdaki borularda zamanla açılmalar sızıntılar görülmektedir. Antifiriz kullanılan kalorifer tesisatlarında kaçak oranı daha yüksek olarak gözlemlenmiştir. Tüm bunlarkombi sistemine antifiriz dökme olayının zararlı kısımlarıdır.

Günümüzde bu olay dikkate alınarak insanların gerçekten kombi ve sistemlerde kullanabileceği, bu sistemlere zarar vermeyen kimyasallar üretilmiştir. Yerden ısıtma ve petekli ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere pas ve kireç önleyici, ısınan suyun hemen soğumasını engelleyen ürünler bulunur. Antifirize göre hem daha ucuzdur hem de sisteme ve kombiye herhangi bir zararları yoktur. Ufak bir araştırma yaparak bilinen markaları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile